Logo

Elsa M. Hjerkinn

Hjertespesialist ved Aleris Frogner

Kompetanse

Elsa M. Hjerkinn er spesialist i indremedisin og kardiologi. Hun er spesielt interessert i preventiv kardiologi, som vil si å forebygge hjertesykdommer hos risikopersoner. Hun er opptatt av å identifisere personer som ved arv eller livsstil har høy risiko for å få hjertesykdom og iverksette tiltak for å forebygge sykdom. Dr. Hjerkinn har erfaring med oppfølging av pasienter med brystsmerter, hypertensjon (høyt blodtrykk), høyt kolesterol, hjertesvikt og pasienter med hjerterytmeforstyrrelser. Undersøkelsene består av blodprøver, arbeidsbelastning på sykkel (AKG) og evt. ultralydundersøkelse av hjertet. Hun har også erfaring med ultralyd av halskar.

Bakgrunn

Dr. Hjerkinn har medisinsk embetseksamen fra universitet i Oslo. Hun er spesialist i indremedisin og kardiologi. Fra 1994 har hun arbeidet målrettet med kardiovaskulære problemstillinger og har vært engasjert i flere langvarige kliniske studier innenfor kardiologi. Dr. Hjerkinn har vært tilknyttet Ullevål Sykehus fra 1994. Her har hun arbeidet mange år ved akuttmedisinsk avdeling, senere ved kardiologisk avdeling. Doktorgraden fra 2005 omhandler fagområdet hjerte- og karsykdom/aterosklerose, med hovedvekt på forebyggende kardiologi. Hun har drevet med aktiv forskning fra 1994, med publikasjoner i internasjonale tidsskrifter.

Dr. Hjerkinn er opptatt av god kommunikasjon med pasientene slik at de kan få innsikt i den behandling som kan være nødvendig for å forebygge sykdomsutvikling. 

Snakker

  • Norsk
  • Engelsk/English